Czuli barbarzyńcy Kolegium Nauczycielskie
O cyklu Wydarzenia Galeria zdjęć Program Goście Piszą o nas Nasi partnerzy Kolegium Nauczycielskie Kontakt


O cyklu

Często to, co na wyciągnięcie ręki, pozostaje niewidoczne. Tak bywa też z najbliższymi sąsiadami i to zarówno w skali mikro - naszych relacji w najbliższym otoczeniu, jak i w stosunkach pomiędzy dużymi wspólnotami. Historia kontaktów polsko-czeskich sięga wprawdzie zamierzchłej przeszłości od podręcznikowej Dąbrówki i Mieszka poczynając, jednak na co dzień jeszcze niedawno w naszym myśleniu o południowych sąsiadach dominował stereotyp ugruntowany prze obiegowe sądy o wojaku Szwejku, knedlikach i piwie. Grono nieco bardziej wtajemniczonych wymienia oczywiście bez trudu nazwiska Milana Kundery, Milosza Formana, Vaclava Havla i kilku innych wybitnych Czechów, ale wiedza ta z pewnością nie jest ani powszechna, ani głęboka. Trudno stwierdzić, na ile ta sytuacja zmieniła się pod wpływem kilku co najmniej istotnych książek wydanych w ostatnim czasie, jednak niewątpliwie zainteresowanie Czechami wśród Polaków wzrosło, zwłaszcza za sprawą dwóch bardzo popularnych zbiorów reportaży Mariusza Szczygła wydanych przez wydawnictwo Czarne: Gottland i Zrób sobie raj.

Staraniem polonistów w Kolegium Nauczycielskim od kilku już lat organizowane są różnego rodzaju imprezy, spotkania czy kulturalne wydarzenia, które można objąć wsplnym hasłem: Inny - Obcy? Temat relacji polsko - czeskich bez wątpienia wpisuje się w tę problematykę. Na ile jesteśmy od siebie różni? Jak kształtowała się nasza historia, język, kultura? Czy odmienność musi oznaczać obcość? Postanowiliśmy podjąć próbę odpowiedzi na te i inne pytania, jednak spektrum zagadnień jest tak obszerne, że zawężamy nasze zainteresowania kierując uwagę przede wszystkim na ostatnie sto lat. Tytuł naszego cyklu postanowiliśmy zaczerpnąć od jednego z największych czeskich pisarzy, Bohumila Hrabala. Od marca do maja odbędą się w Kolegium Nauczycielskim spotkania, wykłady, dyskusje, prezentacje filmów i koncerty, których wspólnym celem będzie przybliżenie kultury współczesnych Czechów i rozważanie naszych wzajemnych związków. Będziemy rozmawiać o najnowszej czeskiej literaturze i o wybitnych filmach. Zaprosimy twórców, tłumaczy, badaczy historii, kultury i literatury Czech. Od specjalistów dowiemy się, jakiego rodzaju związki łączą nasze języki i co z tego wynika. Przyjrzymy się czeskiej kuchni. Zapytamy o opinie Polaków związanych z naszymi sąsiadami przez kontakty oficjalne i prywatne. Zapewne wiele pytań pozostanie otwartych, jednak na pewno wiedzieć o naszych sąsiadach będziemy więcej.

Imprezy będą miały charakter otwarty, przeznaczone będą dla zainteresowanych mieszkańców Bielska-Białej i całego regionu, ponieważ do rozmowy chcemy zaprosić wszystkich, których temat ten interesuje. W ramach cyklu planujemy także organizację koncertu muzycznego znanego czeskiego poety i muzyka Jaromira Nohavicy oraz wydanie tomiku jego poezji w wersji czeskiej oraz polskiej (w tłumaczeniu bielszczanina Jerzego Marka).

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej 2012, wszelkie prawa zastrzeżone