Czuli barbarzyńcy Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej Województwo Śląskie
O cyklu

„Czuli barbarzyńcy” 2013 – o zrealizowanych planach….

Druga edycja naszego cyklu dobiegła końca, czas więc na krótkie podsumowanie. Nasz partner medialny – portal regionalna.tv – zrealizował filmowy reportaż z całości, który daje wyobrażenie o tym, jak wyglądały spotkania. Zobacz film.

Przypomnijmy: w marcu odbył się przegląd wybitnych filmów czeskich, których tłem jest dwudziestowieczna historia Czechosłowacji. Każdej projekcji towarzyszyła prelekcja, które wygłosili dr hab. Alina Madej, Anita Piotrowska, Mariusz Surosz oraz Jacek Dziduszko. Gościem specjalnym był David Vondráček, reżyser filmu dokumentalnego „Zabijanie po czesku”, ukazującego wydarzenia związane z mordowaniem Niemców sudeckich tuż po wojnie.

Kolejne tygodnie to spotkania z reporterami i eseistami piszącymi o Czechach: Aleksandrem Kaczorowskim, Mariuszem Suroszem i Mariuszem Szczygłem. Dorota Siwor i Jerzy Marek pytali o przyczyny fascynacji kulturą i historią naszych południowych sąsiadów, o obraz polsko-czeskich relacji oraz o stereotypy w postrzeganiu siebie nawzajem przez oba narody. Poglądy te można było zestawić z wypowiedziami czeskich gościu cyklu: reżysera Petra Zelenki i pisarza Petra Šabacha. Wśród publiczności spotkań byli też kilkakrotnie goście z Uniwersytetu w Ostrawie, partnera cyklu – mogliśmy więc także usłyszeć ich pytania i komentarze.

Rozmawialiśmy o twórczości naszych gości, chcielibyśmy bowiem, żeby nasz cykl przyczyniał się do wzrostu poziomu wiedzy o literaturze, kulturze, historii Czechosłowacji i Czech, żeby stwarzał przestrzeń przychylną dyskusji o sprawach istotnych w tym kręgu zagadnień. Często są to również kwestie uniwersalne, które łączą nas wszystkich bez względu na narodową tożsamość.

W kwietniu śpiewał dla nas Artur Andrus nawiązując do twórczości Jaromira Nohavicy, ale też prezentując własny typ humoru, własną wizję świata w ujętego piosence.

Zorganizowaliśmy konferencję naukową, podczas której poloniści i bohemiści rozmawiali o tym, jakie nawiązania tematyczne i formalne można odnaleźć w literaturze naszych krajów. Ciekawą kwestia okazała się twórczość pisarzy z Zaolzia – ludzi pogranicza, pozostających pod wpływem obu kultur. Ożywiona dyskusja specjalistów dowodzi, że pomysł ich wspólnego spotkania, bez rozgraniczania na naukowców zajmujących się literaturą czeską i literaturą polską – był udany.

Zakończyliśmy spektaklem krakowskiego Teatru MIST, który przedstawił „Love story według Bohumila Hrabala” w reżyserii Stanisława Micho, odtwarzającego też w tym spektaklu główną rolę. Przywołaliśmy w ten sposób ducha wielkiego mistrza czeskiej literatury, którego proza łączy tak charakterystyczne cechy: śmiech i tragizm ludzkiego losu.

O wszystkich wydarzeniach można przeczytać w relacjach na naszej stronie. Można także zobaczyć dokumentację fotograficzną.

Studenci Kolegium gościli także w Katedrze polonistyki uniwersytetu w Ostrawie, gdzie uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach, zwiedzali miasto i poznawali osobiście czeską rzeczywistość.


Choć spotkania „Czułych barbarzyńców” już się zakończyły, to jednak nie wszystko. W drodze konkursu trwającego podczas wszystkich spotkań wyłoniliśmy grono 30 osób, które pojadą na wycieczkę do Ołomuńca. Będziemy zwiedzać miasto, oglądać zbiory czeskich muzeów poznając przy tym oczywiście historię, ale i codzienność naszych sąsiadów.

Nasz cykl cieszył się dużą popularnością - łącznie podczas spotkań zgromadziliśmy ponad tysiąc osób publiczności. Daje nam to motywację do snucia planów na kolejny rok. Jeszcze w czerwcu ukażą się dwie publikacje: zbiór szkiców naukowych dotyczących wzajemnych nawiązań w polskiej i czeskiej literaturze oraz tom zawierający zapisy naszych spotkań odtworzone z nagrań i autoryzowane przez gości. Mamy nadzieję, ze wszyscy, którzy na któreś ze spotkań nie dotarli, a chcieliby się z poruszaną tematyką zapoznać, będą mieli do tego okazję.

Chcemy w tym miejscu podziękować:
 • naszym gościom, że zechcieli przyjąć zaproszenie
 • naszej publiczności, że zechciała w tym wszystkim brać udział i świetnie reagowała
 • naszemu partnerowi po stronie czeskiej: Uniwersytetowi w Ostrawie, a szczególnie dr Jiřemu Murycowi
 • studentkom specjalności język polski w Kolegium Nauczycielskim za zaangażowanie i wszelką pomoc
 • naszym partnerom: Wydawnictwu Czarne i Wydawnictwu Afera za książki naszych gości; portalom: Czeskie Klimaty, Literaturowo, e-splot; Czeskiemu Centrum w Warszawie za informowanie i umieszczanie materiałów cyklu
 • naszym partnerom medialnym, portalom: regionalna.tv, beskidzka24, bielsko.biala.pl, radiu Bielsko„Kronice Beskidzkiej’ , „Gazecie Wyborczej”
 • Dyrekcji i pracownikom administracji Kolegium Nauczycielskiego
 • szczególne podziękowania dla Mariusza Surosza za wszechstronną pomoc
 • no i sobie nawzajem, bo całkiem nieźle nam się razem pracowało
 • Dorota Siwor, Jerzy Marek i Jarosław Zięba
  organizatorzy „Czułych barbarzyńców”

  Wydarzenia
  Galeria zdjęć
  Program
  Goście
  Piszą o nas
  Nasi partnerzy
  Pierwsza edycja
  Kontakt